Project Description

Spływ Krutynią na odcinku Babięta – Zgon

24 km, ok. 6-7 godzin płynięcia

Trasa Babięta-Zgon to długi odcinek w porównaniu do innych tras, który liczy około 24 km. Przebiega głównie wzdłuż rzek i jezior. Podczas spływu będziemy mieli do pokonania trzy rzeki: Babięcką Strugę, Zyzdrójową Strugę i Spychowską Strugę, oraz cztery jeziora: Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały, część jeziora Zdrużno i jezioro Uplik. Dodatkowo, będziemy musieli przenieść kajaki na śluzie Lalka, która znajduje się na końcu jeziora Zyzdrój Mały.

Odcinek Babięta-Zgon jest nie tylko popularnym miejscem dla jednodniowych spływów kajakowych, ale również częścią dłuższego, wielodniowego spływu szlakiem Krutyni. Organizujemy również weekendowe spływy kajakowe, chociaż mniej często spływy dla grup szkolnych i spływy integracyjne dla firm.

Ze względu na swoją długość i specyficzny charakter, trasa Babięta-Zgon jest bardziej odpowiednia dla doświadczonych kajakarzy, którzy posiadają pewne umiejętności i doświadczenie w pokonywaniu długich odcinków oraz przemierzaniu większych jezior. Ta trasa wymaga pewnej kondycji fizycznej i umiejętności nawigacyjnych, aby skutecznie poruszać się po rzekach i jeziorach.

Pamiętaj!

Nie narzucamy żadnych czasowych ograniczeń dotyczących pokonywania tras spływów jednodniowych (jak również innych). Każdy uczestnik może płynąć we własnym, wybranym tempie, a zakończenie spływu następuje po zgłoszeniu telefonicznym. Dajemy swobodę uczestnikom, aby sami decydowali o tym, jak długo chcą cieszyć się kajakowaniem i kiedy chcą zakończyć swoją przygodę na rzece.

Koszt zorganizowania spływu jednodniowego Krutynią na trasie Babięta – Zgon

W skład ceny spływów jednodniowych wliczony jest transport sprzętu, uczestników na wyznaczonej trasie, odbiór po zakończeniu spływu a także bezpłatny parking na terenie firmy.

Kajak jedno i dwuosobowy*

160Dzień

Kajak trzyosobowy*

190Dzień

Canoe trzyosobowe*

190Dzień

*możliwość dostawki do kajaka dwu i trzyosobowego dla dzieci do 6 lat w cenie 10 złotych każda.

Dokładny opis trasy Babięta – Zgon

Babięta-Zgon to popularny spływ kajakowy, który cieszy się taką samą popularnością jak inne jednodniowe spływy. Naszą przygodę rozpoczynamy w okolicy młyna wodnego w Babiętach, do których zostaliśmy przewiezieni autobusem lub busem z naszej bazy w Ukcie. Po przygotowaniach i rozpakowaniu sprzętu, zanurzamy kajaki poniżej młyna i wyruszamy w naszą wyprawę, płynąc z nurtem rzeki w lewo.Nasz początkowy odcinek to rzeka o nazwie Babięcka Struga, cechująca się płytką, przezroczystą wodą oraz malowniczym krajobrazem, bogatym w różnorodną roślinność i zwierzęta. Po około 3 kilometrach płynięcia, Babięcka Struga wpada do jeziora Zyzdrój Wielki, które jest dość duże – około 200 hektarów – i ma formę rynnową, rozciągającą się na długość około 4,2 kilometra. Podążając dalej, na lewym brzegu możemy zauważyć letniskową miejscowość Nowy Zyzdrój, a następnie kolejne ośrodki wypoczynkowe. Z przeciwnej strony zachowała się również typowa wieś mazurska, Zyzdrojowa Wola.

Po minięciu zalesionej wyspy znaną jako Wyspa Miłości, na której kajakarze często rozbijają swoje namioty, kontynuujemy naszą podróż i dopływamy do mniejszego od poprzedniego jeziora, Zyzdrój Mały, o powierzchni około 51 hektarów. Przez to jezioro docieramy do największej na szlaku Krutyni śluzy o nazwie Lalka, która jednocześnie jest najdłuższą przenoską kajaków na tym szlaku. Przenosimy nasze kajaki po prawej stronie śluzy na odległość około 80 metrów.

Po przenoszeniu kontynuujemy spływ pośród podmokłych łąk i lasów, na odcinku znanym jako Zyzdrojowa Struga. Ta stosunkowo krótka rzeka o długości około 2,5 kilometra ma spokojny nurt i otacza ją bagniste brzegi porośnięte brzozowym i olchowym lasem. Dalej, po lewej stronie, zauważymy stację wodną w Spychowie, a następnie wpłyniemy na niewielkie Jezioro Spychowskie. Od lewego brzegu jeziora rozciąga się mulista mielizna, którą należy ominąć, trzymając się bliżej prawego brzegu. Po obejściu mielizny skręcamy w lewo i wchodzimy na rzekę znana jako Spychowska Struga, która ma około 4 kilometry długości i doprowadzi nas do urokliwego Jeziora Zdrużno. Tuż po wyjściu z rzeki, mijamy zabudowania wsi Spychowo, a po około 1,5 kilometra po prawej stronie dostrzeżemy ujście do jeziora Kierwik, a na prawym brzegu zauważymy zabudowania wsi Koczek. Kontynuując płynięcie, wpływamy na Jezioro Zdrużno, które ma powierzchnię 247 hektarów. Po przebyciu kilkuset metrów, trzymając się prawej strony, wpływamy do przesmyku między trzcinami, a następnie docieramy do mostu drogowego. Za nim rozpoczyna się wąskie, zalesione i malownicze Jezioro Uplik o powierzchni 61 hektarów i długości 2,6 kilometra. To prawdziwa perełka szlaku Krutyni, charakteryzująca się urokliwymi, wysokimi brzegami porośniętymi lasami świerkowo-sosnowymi. Na końcu jeziora, po prawej stronie, znajduje się rezerwat kolonii czapli siwej – Czaplisko w Ławnym Lasku. Podczas płynięcia musimy zwracać uwagę na przesmyk, który staje się coraz mniej widoczny, zasłaniany powoli przez trzcinę. Należy uważać, aby go nie przegapić i nie opłynąć całości jeziora Zdróżno. Z Jeziora Uplik przepływamy na Jezioro Mokre, przechodząc pod kolejnym mostem drogowym. Jezioro Mokre jest największym akwenem na całym szlaku Krutyni, o powierzchni 815 hektarów, długości 8 kilometrów i głębokości 51 metrów. Kierując się w prawo, mijamy pola namiotowe, stanicę wodną i zabudowania wsi Zgon. Nasz spływ kończy się na jednym z pól namiotowych lub w stacji wodnej, położonej po prawej stronie w miejscowości Zgon, tuż za polami namiotowymi.

Jeśli chcemy zorganizować transport sprzętu i uczestników spływu, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie, podając swoje położenie. Będziemy gotowi do pomocy.