Project Description
Spływ Krutynią na odcinku Krutyń – Iznota
31 km, ok. 8 godzin płynięcia
Trasa Krutyń – Iznota to długi odcinek o zmiennej charakterystyce, który liczy sobie około 31 km. Ta malownicza trasa obejmuje różne obszary, takie jak obszar leśny, łąkowy i bagienne, aż w końcu dociera do jeziora Gardyńskiego, gdzie kończy swój bieg. Krutynia na tym odcinku wykazuje zmienny charakter jako nizinna rzeka o różnej głębokości. Na początku, na odcinku Krutyń – Rosocha, głębokość wynosi około 0,5 m, podczas gdy poniżej Ukty może sięgnąć nawet 7 m.
Odcinek Krutyń – Iznota jest popularny nie tylko jako trasa jednodniowego spływu kajakowego, ale także jako jeden z etapów dłuższego spływu szlakiem Krutyni. Organizujemy na tej trasie również weekendowe spływy kajakowe oraz często przyjmujemy grupy szkolne i firmy na spływy integracyjne.
Trasa, mimo większej głębokości rzeki poniżej miejscowości Ukta i obecności niewielkich jeziorek wzdłuż trasy, jest bezpieczna i idealna do przeprowadzenia kilkugodzinnego spływu kajakowego dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz grup szkolnych i firmowych. Nawet mało doświadczeni kajakarze mogą śmiało wybrać tę trasę, jednak ze względu na jej długość zalecamy ją bardziej doświadczonym entuzjastom kajakarstwa.
Pamiętaj!
Nie narzucamy żadnych czasowych ograniczeń dotyczących pokonywania tras spływów jednodniowych (jak również innych). Każdy uczestnik może płynąć we własnym, wybranym tempie, a zakończenie spływu następuje po zgłoszeniu telefonicznym. Dajemy swobodę uczestnikom, aby sami decydowali o tym, jak długo chcą cieszyć się kajakowaniem i kiedy chcą zakończyć swoją przygodę na rzece.
Koszt zorganizowania spływu jednodniowego Krutynią na trasie Krutyń – Nowy Most
W skład ceny spływów jednodniowych wliczony jest transport sprzętu, uczestników na wyznaczonej trasie, odbiór po zakończeniu spływu a także bezpłatny parking na terenie firmy.
Kajak jedno i dwuosobowy*
Kajak / canoe trzyosobowy*
Kajak czteroosobowy**
Kajak pięcioosobowy**
*możliwość dostawki do kajaka dwu i trzyosobowego dla dzieci do 6 lat w cenie 10 złotych każda.
**(3 miejsca dla dorosłych i dziecko do 6 lat)
Dokładny opis trasy Krutyń – Iznota
Trasa Krutyń – Iznota cieszy się taką samą popularnością jak inne jednodniowe spływy kajakowe. Możemy rozpocząć naszą przygodę zarówno w miejscowości Krutyń, jak i na Jeziorku Krutyńskim w rezerwacie Krutyni, do którego zostajemy dostarczeni autobusem lub busem z naszej bazy w Ukcie. Po przyjeździe nasze pojazdy parkują na leśnym parkingu, skąd musimy przejść pieszo około 50 metrów do miejsca rozpoczęcia spływu, zabierając ze sobą nasze bagaże, sprzęt i kajaki. Istnieje możliwość przeniesienia kajaków lub skorzystania z wózka za niewielką opłatą.
Po zwodowaniu kajaków rozpoczynamy naszą podróż, płynąc w lewo z nurtem rzeki Krutyni. Odcinek od Jeziora Krutyńskiego do wsi Krutyń cechuje się bardzo płytką wodą, średnio o głębokości około 0,5 metra. W trakcie spływu będziemy mieć okazję podziwiać piękno przyrody wokół nas, z różnorodną florą i fauną. Możemy tu spotkać takie zwierzęta jak zimorodek, norka, bóbr czy bielik.
Nie jest rzadkością napotkanie na trasie spływu majestatycznego bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na gąbki i krasnorosty, które tworzą krwawe plamy na kamieniach zanurzonych w wodzie. Brzegi rzeki są pięknie porośnięte potężnymi dębami i wysokimi sosnami. Na całej trasie znajduje się siedem mostów. Pierwszy z nich mija się w Krutyni po około 30-40 minutach spływu, a kolejny spotyka się po około dwóch kilometrach w miejscowości Krutyński Piecek. Tuż po przepłynięciu tego mostu, można zobaczyć rozlewisko i młyn wodny w Zielonym Lasku. Niestety, tutaj musimy przerwać naszą podróż, gdyż musimy opuścić kajaki i przenieść je na drugą stronę (opcjonalnie za opłatą) – przenosimy kajaki na odległość około 60 metrów z prawej strony. Na trasie znajduje się wiele barów, rozmieszczonych w różnych miejscach, głównie dla turystów.
Po około godzinie płynięcia od przenoski, dotrzemy do Rosochy (Port Rosocha) – bar zbudowany z bali, tuż za trzecim mostem po prawej stronie. Dalej, rzeka Krutynia zmienia swój charakter, mając bardziej spokojny nurt i nieco większą głębokość. Kontynuując podróż, przepływamy przez las, gdzie drzewa stopniowo ustępują miejsca trzcinom i pastwiskom otaczającym rzekę. Przed miejscowością Wojnowo istnieje możliwość skrętu w prawy dopływ rzeki, aby dotrzeć do Jeziora Duś. Po przepłynięciu jeziora, można podziwiać Klasztor Sióstr Filiponek – związanego z staroobrzędowym odłamem prawosławia.
Po zobaczeniu zabytków, kontynuujemy naszą trasę, wypływając z powrotem z jeziora Duś. Pamiętajmy, że kierujemy się dalej wzdłuż biegu rzeki, tym razem skręcając w prawo. Następnie docieramy do czwartego mostu w miejscowości Wojnowo. Zatrzymując się przy drewnianym moście, można przejść na krótki spacer do małej drewnianej cerkwi, która znajduje się niedaleko.
Po około pół godziny płynięcia od przepłynięcia mostu w Wojnowie, po prawej stronie, tuż przed piątym mostem, dotrzemy do naszej bazy w Ukcie – Przystani Ukta. W międzyczasie można zregenerować siły, organizując ognisko lub grill w wyznaczonych miejscach. Po odpoczynku ruszamy dalej. Kilka setek metrów za Uktą napotkamy pozostałości mostu kolejowego, a niedaleko po prawej stronie zobaczymy stację wodną w Ukcie.
Od tego miejsca trasa spływu przebiega w granicach rezerwatu Krutynia Dolna im. M. Wańkowicza. Na początku tego odcinka otaczają nas drzewa, tworząc parasol przeciwsłoneczny nad rzeką. W dalszej części trasy możemy napotkać kilka powywracanych kłód, ale można je bez problemu ominąć, nie wychodząc z kajaka. Później las się zmienia, a otoczenie staje się coraz bardziej bagienne, ale nadal równie urokliwe. Głębokość Krutyni na tym odcinku sięga około 7 metrów, a przez kolejne 2 godziny rzeka jest dość kręta. Płyniemy tak, aż dotrzemy do szóstego mostu drogowego w Nowym Moście. Poniżej mostu, po prawej stronie, znajduje się stanica wodna w Nowym Moście.
Zdecydowanie polecamy zatrzymać się w stanicy wodnej w Nowym Moście, zjeść posiłek i odpocząć, ponieważ następny przystanek znajduje się dopiero w Iznocie. Po zasłużonym posiłku kontynuujemy naszą podróż, wchodząc na granice rezerwatu Pierwos, który kończy się, gdy wypływamy na jezioro Malinówko. Rzeka w tym miejscu nieco zmienia swój charakter, już nie jest tak kręta, a płyniemy przez rozległe trzcinowiska, aż dotrzemy do jeziora Gardyńskiego, gdzie rzeka Krutynia kończy swój bieg.
Po wpłynięciu na Jezioro Gardyńskie trzymamy się prawej strony, płynąc około 300 metrów, aż do dotarcia do przesmyku, który łączy jezioro z Jeziorem Malinówko. Następnie skręcamy w lewo na Jezioro Jeżewko. To jezioro charakteryzuje się licznie występującymi trzcinowiskami i swoim wyglądem przypomina rzekę, aż do osady Iznota. Dalej płyniemy już Czarną Rzeką, dopływając do ostatniego, siódmego mostu w Iznocie. Spływ kajakowy Krutynią na trasie Krutyń – Iznota kończymy po prawej stronie, przed mostem w Iznocie. Transport sprzętu i uczestników spływu jest organizowany po wcześniejszym wezwaniu telefonicznym.